Sosyal Konut Projesi Merak Edilen Yeni 12 Bilgi

Toki sosyal konut projesi bir süre önce Cumhurbaşkanı tarafından duyuruldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak bu projede merak edilen birçok nokta var. Toki sosyal konut projesinin duyurulduğu günden bugüne toplamda 4 milyonu aşan başvurunun olduğu açıklandı. Bu makalemizde Toki Sosyal Konut Projesi hakkında merak edilen konuları maddeler şeklinde sizlere anlatalım. inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ MERAK EDİLENLER

Toki sosyal konut projesinin en önemli yapılma amacının yükselen konut satış ve kiralama fiyatları olduğu tahmin edilmektedir. Devlet destekli olarak yapılacak olan 2+1 ve 3+1 evlerden oluşan sosyal konut projesiyle en uygun fiyata yapılan ve düşük kar marjıyla satılacak olan 250.000 ev, piyasaya arz edildiğinde ihtiyacın ne kadarını karşılayacağı tartışılır ancak özellikle doğu illerinde yapılacak sosyal konut projesi Toki evleriyle oralara tayin gelen normalde batı şehrinde yaşayan memurların da ihtiyacını karşılayacağı düşünülmektedir. Merak edilen soruları başlıklar halinde inceleyelim.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ KURA NE ZAMAN ÇEKİLECEK

13 Eylül 2022 günü Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan projenin başvuruları 30 Ekim 2022’ye kadar devam edecekken, evlerin sahiplerinin belirleneceği kura çekiminin 2023’ün ilk aylarında yapılacağı bakan Murat Kurum tarafından açıklandı.

KURA ÇEKİMİNDE EV ÇIKMAZSA BAŞVURU ÜCRETİM NE OLACAK?

Kura çekiminde size ev çıkmaması durumunda sosyal konut projesi başvuru bedeliniz kura çekiminden sonraki 5 gün içinde banka hesabı üzerinden eksiksiz olarak iade edilecek. inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ  NE ZAMAN YAPILMAYA BAŞLANACAK?

Sosyal konut projesinin ilk temelleri 25 Ekim 2022 tarihi itibariyle atılacak.

EVİN ODA SAYISI, KATI VE CEPHESİ GİBİ DETAYLAR NASIL BELİRLENECEK?

Başvuru yapılırken oda sayısı, kaçıncı kat olacağı gibi seçenekler sunulmamaktadır. Başvuru da sadece proje bölgelerinden hangisine başvuracağınızı seçebilmektesiniz. Aynı kişi farklı illerdeki projelere veya aynı ildeki farklı bölgelerdeki projelere başvuru yapamıyor. Sadece bir bölge seçerek projeye başvuru yaparken oda sayısı kat sayısı gibi durumlar ise başvuru ile değil, kura çekimi ile belirlenecek. Yani giriş kat mı en üst kat mı ara kat mı olacağı, kuzey cephe mi güney cephe mi olacağı sizin seçiminizle değil kura çekimiyle belirlenecek.

BAHÇE KATI İLE ARA KATLAR YA DA ÜST KAT AYNI FİYAT MI OLACAK?

Toki projesi haricinde de ev alırken elbette bahçe katı ile ara katın, güneş alan güney cephe ile güneşi az alan kuzey cephenin fiyatları aynı değildir. Toki sosyal konut projesinde de kata cepheye göre fiyatlar değişecek ancak bu fiyat değişiminin azami rakamlar olacağı bakan Murat Kurum tarafından açıklandı. Açıklanan ev fiyatlarının ise ortamala fiyatlar olduğu kat sayısına ve cephe durumuna göre biraz aşağı veya biraz yukarı yönlü değişme olabileceği söylendi.

İLK EVLER HANGİ İLLERE YAPILACAK?

25 Ekim 2022’de ilk temeli atılacağı söylenen Toki sosyal konut projesi 81 ilde de yapılacakken ilk yapılacak 17 il listesi şu şekilde;
 • Ankara
 • Afyon
 • Amasya
 • Aydın
 • Bolu
 • Diyarbakır
 • Elazığ
 • Erzurum
 • Kahramanmaraş
 • Kırşehir
 • Konya
 • Manisa
 • Muğla
 • Tunceli
 • Uşak
 • Yozgat
 • Zonguldak

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ NE ZAMAN TAMAMLANACAK? EVLER NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

Cumhurbaşkanı sosyal konut projesini 2 yıl içinde tamamlayıp anahtar teslim edeceklerini açıkladı. 2023’ün ilk aylarında kura çekimi yapılacak evler açıklamalara göre 2024 yılı içerisinde teslim edilmiş olacak.

İLK TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN OLACAK?

2023’ün ilk aylarında kura çekimi yapılıp 2024 yılı içinde teslim edilecek evlerin ilk ödemeleri kura çekiminden hemen sonra başlayacak. Yani ev sahipleri evlerini teslim almadan 1 – 1.5 sene öncesinden taksitlerini ödemeye başlayacak. Yani şayet kirada oturuyorsanız 1 – 1.5 sene hem kiranızı hem de Toki taksidinizi ödeyeceksiniz.

TAKSİT ÖDEMELERİ HEP SABİT Mİ OLACAK?

Hayır. Toki ödemeleri belirtilen taban taksitle ödemeye başlanacakken yılda 2 kere, 6 ayda bir ocak ve temmuz aylarında memur zam oranında artacak. Enflasyon ve memur zam oranlarının fazla olması durumunda ise TOKİ kendisi bir oran belirleyecek. Taksit miktarının artması demek toplam borcunuzunda artması demektir. Çünkü artış miktarı kalan tüm taksit aylarına yansıtılacağı için toplam borç miktarınızda artacaktır.

TAKSİT YERİNE TOPLU ÖDEME YAPARAK SATIN ALABİLİR MİYİM?

Evet. Toplam borcu tek seferde ödeyerek taksitle ve artışlarla uğraşmadan evinizi alabileceksiniz.

EVİMİ SATABİLİR MİYİM? KİRAYA VEREBİLİR MİYİM?

Bakan Murat Kurum, dar gelirliler için yapılan bu projenin ticaretini ve istismar edilmesini engellemek amacıyla satışa izin verilmeyeceğini ancak ev sahiplerinin evini kiraya verebileceğini açıkladı.

YAPILACAK TOKİ EVLERİNİN PROJE GÖRSELLERİ

Toki sosyal konut projesinde yapılacak evlerin görselliği merak edilmekte. Proje olarak paylaşılan bazı evler. inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım Bu makalemizde sizlere Toki Sosyal Konut Projesi hakkında merak edilen konuları açıklamaya çalıştık. Diğer makalelerimiz için insaatyapim.com ‘u ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeye devam edin… HİZMETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ? TIKLAYIN! inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım]]>