Seramik Nedir? Seramik Çeşitleri

Uluslararası standartlara göre, seramik kaplama malzemeleri; “Çoğunlukla killer veya diğer anorganik hammaddelerden üretilen, genellikle zemin ve duvar kaplamalarında kullanılan, kalıptan çekme metoduyla veya oda sıcaklığında preslenerek şekillendirilen fakat başka işlemlerle de şekil verilebilen, daha sonra kurutulup istenilen özellikleri kazandırmaya yeterli olacak sıcaklıklarda pişirilen ince plakalardır” şeklinde tanımlanmaktadır. Seramik nedir, seramik fiyatları, seramik zemin kaplama, seramik çeşitleri gibi bilgiler hakkında inşaatblogundaki bu makalemizde bahsedelim.

SERAMİK NEDİR? SERAMİK ÇEŞİTLERİ VE SERAMİK KULLANIMI

Seramik; ısı, buhar ve sudan etkilenmemesi ve bakımının kolay olması nedeniyle banyo ve mutfak duvarlarında yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Seramik seçilirken teknik özelliklerinin yanında estetik verilerinde çok yönlü olmasına dikkat edilmelidir.

Seramik kaplama malzemeleri; kil, kaolin, feldspat, mermer, kuvars gibi inorganik hammaddelerin öğütülüp, belirli oranlarda karıştırılıp plak halinde şekillendirildikten sonra sırlı veya sırsız, desenli veya desensiz olarak bir kez veya birden fazla kez pişirilerek sertleştirilmesi ile elde edilen zemin ve duvar kaplamalarında kullanılan malzemelerdir. Seramik denilince ilk akla kil gelmektedir. Seramik killeri; kil, kaolin, refrakter kil ve bentonittir.

Seramik karolar, kil veya diğer seramik malzemelerinden yapılmış, göreli orak küçük ve modüler yüzey kaplama malzemeleridir. Karolar fırınlarda çok yüksek derecelerde pişirilirler. Sonuçta suya dayanıklı, zor paslanan ve kolay temizlenebilen, dayanıklı, sert ve yoğun bir malzeme elde edilir, genellikle renkleri solmaz. Sırlı ve sırsız seramik karo çeşitleri vardır. Sırlı karoların kilden oluşan gövdeleri üzerine seramik malzemesi eritilerek birleştirilir ve karolar parlak, mat veya billur özelliklerde birçok renk çeşidine sahip olabilirler. Sert ve yoğun olan sırsız karolar ise renk özelliklerini kilden oluşan gövdelerinden alırlar. Bu renkler sırlı karoların renklerine göre daha mat olurlar.

Zemin kaplama malzemesi olarak kullanılanlar doğrudan doğruya aşınmaya maruz kaldığından, duvar kaplamalarından önemli bir noktada ayrılırlar. Bu fark, zemin kaplama malzemesinin sırsız olmasına rağmen, duvar kaplamalarının sırlanmış olmasıdır. Seramik zemin kaplamalarının aşınmanın yanı sıra, yürüme emniyeti yönünden kaygan yüzeyli olmamaları gerekmektedir. Bu nedenle ikinci bir pişirme işlemi ile sırlanmış olan seramik malzeme zemin kaplaması olarak kullanılmaz. Son yıllardaki zemin kaplamalarındaki gelişmeler de eklenmektedir. Teknoloji yenilikler sonucunda seramik zemin kaplama malzemesinden daha dayanıklı sert bir malzeme üretilmiştir. Bu ürüne sertlik ve dayanıklılığından dolayı “seramik granit” adı verilmektedir. Seramik malzemeden farklı olarak yapımında 1mm’nin altında dana çapına sahip sert taş partikülleri kullanılmaktadır.

Seramik malzemesi ile kaplanacak zeminlerin beton, taş, tuğla, harç gibi kâgir malzeme niteliğinde olması gerekmektedir. Seramik kaplama malzeme harç veya özel yapıştırıcı malzemeler derzli olarak yapıştırılır. Seramik yüzeyler aşınmalara, kir, yağ ve asitlere karşı yüksek dayanıklılık göstermesi ve sağlıklı olmasının yanında, üzerindeki sır nedeniyle düşük su emme özelliğine sahiptir.

Kilin yakılması ile elde edilen seramik kaplamalara plastik olmayan toprak, kum, demir boyaları gibi dolgu maddeleri ilave edilerek, cilalanıp renklendirilebilirler. Seramik kaplama üretiminde kullanılan hammadde ve yardımcı maddelerin, kolay elde edilebilir ve ekonomik olması önemlidir. Seramik kaplamalar iç mekânlarda kullanılmakla birlikte, dış çevre şartlarına dayanıklı üretilenleri de vardır. Dış çevre şartlarına dayanıklı olarak üretilen seramik karoların yüksek sıcaklıkta pişirilmiş ve bunun sonucunda az gözenekli olması gerekir.

[caption id="attachment_11740" align="alignnone" width="1140"]İnşaat Yapım, İnşaat Blogu İnşaat Yapım, İnşaat Blogu[/caption]

SERAMİK ZEMİN KAPLAMALARININ ÖZELLİKLERİ

 • Seramik kaplama uygulaması Doğal bir madde olduğu için sağlık açısından herhangi bir tehlikesi yoktur.
 • Seramik uygulaması nasıl yapılır Kolay temizlenir, kir tutmaz.
 • Seramik uygulama örnekleri Son derece dayanıklı bir malzeme olduğu için uzun yıllar boyunca kullanılabilir.
 • Seramik uygulama fiyatları Güneş ışınların nedeniyle sararmaz ve rengi solmaz. Soğukta çatlamaz.
 • Seramik uygulama teknikleri Üzerine yapılabilen çeşitli desenler sayesinde kullanıldığı mekânı güzelleştirir ve değer katar.

inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım

SERAMİK KARO ÇEŞİTLERİ

Seramik döşeme uygulaması Sırlı Duvar Karosu: Sırlı duvar karoları, camsı olmayan gövdeleri parlak, mat veya billur özellikte sır ile kaplanmış, iç duvarlarda ve iş yükü az olan döşemelerde kullanılan karolardır. Hava koşullarına ve donmaya karşı dayanıklı olan dış yüzey tipi karolar, hem iç hem de dış duvarlarda kullanılabilir.

Seramik uygulama firmaları Seramik Mozaik Karo: Porselen veya doğal kilden gövdeleri, duvar kaplamalarında kullanılmak üzere sırlanabilir ya da döşeme ve duvarlarda kullanım için sırsız şekilde üretilebilir. Porselen karolar parlak renklere sahipken, doğal kilden yapılmış karoların renkleri daha mattır. Kullanım kolaylığı ve hızlı uygulama sağlaması açısından, küçük karolar genellikle 30×30 cm veya 30×60 cm parçalar halinde ve düzgün karo aralıklarını sağlayacak şekilde karton veya tel örgü bir taban üzerinde bir araya getirilirler.

Seramik fayans uygulamaları Sırsız Sert Karolar: Doğal kil veya porselen yapılmış sırsız döşeme karolarıdır. Kir, nem ve paslanmadan etkilenmezler, donma ve aşınmaya karşı dayanıklıdırlar.

Seramik yer döşemeleri Parke Karoları: Seramik mozaik karolara benzer bir yapıya sahiptirler, fakat daha kalın ve geniştirler. Hava koşullarına karşı dayanıklıdırlar ve ağır iş yüküne maruz kalan döşemelerde rahatlıkla kullanılabilirler.

SERAMİK TEMİZLİK VE BAKIMI 

Kullanım esnasında seramik kaplamaya zarar verebilecek asitlerden, darbe ve etkilerden korunmalıdır. Ömrünün uzun olması için temizliğe dikkat edilmelidir. Vakumlama, ıslak ve kuru paspaslama ve yıkama yapılabilir. Derz aralarında bozulmalar olması durumunda, özel bir makine ile zımparalanır.

SERAMİK FİYATLARI

Seramik fiyatları yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Seramik yer karolarının metrekare fiyatları 65-300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

[caption id="attachment_11741" align="alignnone" width="1200"]İnşaat Yapım, İnşaat Blogu İnşaat Yapım, İnşaat Blogu[/caption]

SERAMİK VE FAYANS FARKLARI NELER?

Benzer şekilde fayanslar genellikle daha düzgün bir yüzeye sahip olduklarından iç dekorasyonda, örneğin mutfak ve banyo duvarlarında, tercih edilirler. Seramik ise çok daha geniş bir yelpazeye ve bununla birlikte çok çeşitliliğe sahiptir. Genellikle fayanslarda olduğu gibi karo şeklinde olmayabilirler.

Kullanılan malzemeye ve üretimdeki teknik ayrıntılara göre değişmekle birlikte fayanslara nazaran seramikler biraz daha kaba bir yüzeye, görünüme sahiptirler, fakat renkleri daha sıcaktır.

Seramikler bu ve benzer sebeplerden dolayı daha ziyade iç mekanların zemin kaplamalarında ve dış mekanlarda yine zemin kaplaması olarak ve başka farklı amaçlarla kullanılırlar. Yani genellikle fayanslar duvarlarda, seramikler zeminlerde kullanılır diyebiliriz.

SERAMİK VE GRANİT FARKLARI NELER?

Granit, yapılarda farklı alanlarda kullanılan bir yapı malzemesidir. … Seramik ise binaların dış cephelerinde, havuzların zemin ve duvar kısımlarında, çeşitli fabrikaların zemin döşemelerinde rahatlıkla kullanılabilen malzemelerdendir.

MERMER NEDİR?

Metamorfik olaylar sonucu oluşan mermer, kalkerin (CaCO3) ısıya ve basınca maruz kalmasıyla oluşur. Birbirine kenetlenmiş kalsit kristallerinden oluşan mermer, içeriğinde pirit, mika, kuvars, demir oksit gibi mineralleri de içerir.

Esas rengi beyaz ve açık gri olan mermer, içerdiği minerallere göre son rengini alır.

MERMERİN KULLANIM ALANLARI NERELERDİR?

Binaların ortak kullanım alanlarında, merdiven ve sahanlık kaplamalarında, mutfak tezgahlarında sıkça gördüğümüz mermer, otellerde, peyzaj işlerinde, alışveriş merkezlerinde de sıkça kullanılır.

Sadece yapısal eleman olarak düşünmezsek; masa, biblo gibi tasarımsal ürünlerde de mermer sıkça kullanılır.

Mermerin tarihi yapılarda kullanımı

Mermer; tarih boyunca sıkça tercih edilen bir yapı malzemesi olmuştur. Osmanlı dönemindeki pek çok sarayda, hamamda, mukarnas yapılarında da mermer kaplamalar bulunmaktadır.

Daha eski tarihlere gidersek; altıncı yüzyıla uzanmamız gerekecek. Bizans döneminden kalma Yerebatan Sarnıcı, içindeki devasa mermer sütunlarla mermerin tarihi yapılarda kullanımına en güzel örneklerden biridir.

MERMER KAPLAMA MALİYETİ NE KADAR?

Gelelim bir binanın yapım aşamalarında en önemli kalemlerden biri olan mermer kaplama maliyetine. Aşağıda, aldığım malzemelerin KDV dahil fiyatlarını yazdım.

 • Bej mermer 2’lik cilalı ebatlı: 206 TL/m² (asansör kenarları)

 • Bej mermer 2’lik cilalı ebatlı: 12 TL/mtül (süpürgelikler – h=15cm)

 • Siyah cilalı 1,2’lik ebatlı mermer: 177 TL/m² (bina girişi yan duvarlarda ara renk)
 • Bej mermer cilalı 3’lük ebatlı: 266 TL/m² (düz basamaklar)

 • Bej mermer cilalı 2’lik ebatlı: 120 TL/m² (rıhtlar)

 • Bej mermer cilalı 2x30xSerbest boy: 120 TL/m² (döşeme)

 • Bej mermer cilalı 3’lük plaka: 285 TL/² (döner basamaklar)

 • Duşakabin altı mermerleri: 15 TL/ad

 • Çelik kapı eşikleri: 30 TL/ad

 • Wc-banyo eşikleri: 25 TL/ad

Bu malzemelere bina giriş bölümü, süpürgelikler, teraslar için denizlikler, banyolar için duşakabin altı mermerler, çelik kapı eşikleri, wc-banyo eşikleri ve asansör etrafı kaplamaları dahil. Yani standart bir mermer alımı ile bu bina için mermer malzeme giderim 44.000 TL (KDV dahil) tuttu. Bildiğiniz üzere binam, B+Z+4+Ç şeklinde yani binada 7 kat ve 6 adet merdiven bulunuyor.

 • Mermer kaplama işçiliği kaç TL?

 • Gelelim mermer kaplama işçilik fiyatlarına…

 • Düz basamak kaplaması: 20 TL/mtül

 • Döner basamak kaplaması: 22 TL/mtül

 • Döşeme kaplaması: 22 TL/m²

 • Süpürgelik: 12 TL/mtül

 • Asansör çevresinin mermer ile kaplanması: 300 TL/ad

 • Bina girişine çift renk ile lambiri tipi kaplama yapılması: 50 TL/mtül

 • Çelik kapı eşiklerinin konulması: 30 TL/ad

 • Islak hacim eşiklerinin konulması: 25 TL/ad

 • Balkonlara küpeşte mermerinin konulması: 20 TL/mtül

 • Böylece işçilik için ödediğim toplam tutar 11.000 TL oldu.

Tüm bunlar göz önüne alındığında ortalama bir rakam yazmak oldukça zor. Çünkü bina girişi, asansör etrafı kaplaması, süpürgelikler vs. ortalamayı değiştirebilecek çok fazla değişken var. Ancak çok düz bir hesap yapmamız gerekirse; 120 cm genişliğinde merdiveni olan ve 3 metre yüksekliğinde kat yükseklikleri olan 7 betonarme döşemeli bir bina için, asansör çevresi, eşikler, bina girişi, bina girişi duvar kaplamaları, süpürgelikler, merdiven ve sahanlık kaplamaları dahil, malzeme işçilik ve KDV dahil tutar 55.000 TL oluyor.

Sadece merdiven ve sahanlık döşemesini değerlendirecek olursak eğer;

Malzeme 30.000 TL

İşçilik: 6.000 TL

Olmak üzere toplam 36.000 TL (KDV dahil) maliyeti oluyor. 7 katlı projemde 6 adet merdiven olduğundan; merdiven başı maliyeti 6.000 TL olarak düşünebiliriz.

[caption id="attachment_11742" align="alignnone" width="1286"]İnşaat Yapım, İnşaat Blogu İnşaat Yapım, İnşaat Blogu[/caption]

100 METREKARE EVİN FAYANS MALİYETİ NE KADARDIR?

100 metrekare evin fayans maliyeti ise ortalama ıslak zeminler için 45*45 ebatlarında taban seramiği toplamda 5 m2 Wc-lavabo, 5 m2 banyo ve 10 m2 mutfak için 20 m2 taban seramiği m2 fiyatı 85 TL’dir. Toplamda 20*85= 1700 TL yalnızca malzeme tutacaktır.  Duvarlar için ortalama 30 m2 yalnızca wc-lavabo için gidecektir ayrıca banyo için de 30 m2 hesaplanırsa toplamda 30*60 ebatlarında 60 m2 duvar seramiği gidecektir. Duvar seramikleri ise m2 fiyatı 100 Tl olarak hesaplanırsa toplamda yalnızca malzeme fiyatı 100*60=6000 TL olacaktır. Toplamda 7700 TL yalnızca seramik fiyatı tutacaktır. Seramik yapıştırıcısı (kalekim) fiyatları ise 50 TL/torba’dır. Bu bağlamda her 1 torba yapıştırıcı 3 m2 yerkapatır. Toplamda taban ve duvar 80 m2 yer vardır hesaba göre 80/3 26-27 torba yapıştırıcı ve 1 torba derz  ile yapılabilir. Yapıştırıcı fiyatı 27*50=1350 TL ve derz ise 80 TL üzerinden hesaplanırsa toplamda yalnızca seramik ve yapıştırıcısı ile beraber 9050 TL tutacaktır İşçilik fiyatı ise 2022 fayans işçiliği genel olarak ortalama 50 TL/m2 ‘den hesaplanırsa 80*50’den 4000 TL tutacaktır. Yani 100 metrekare evin fayans maliyeti 13050 Tl olacaktır. Bu da m2 maliyetinin 163 TL ‘ye geleceğini göstermektedir. Fayans m2 maliyeti genel olarak 120-250 TL arasındadır.  Ortalama olarak 150-170 TL arasında mal edilebilir.

HİZMETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ? TIKLAYIN!

]]>