Peyzaj Nedir? Peyzaj Örnekleri ve Fiyatları

Peyzaj nedir, peyzaj türleri, peyzaj örnekleri, peyzaj fiyatları bu makalemizin konusunu oluşturacak. İnsanlar barınma ihtiyacını gidermek için ilk zamanlardan günümüze birçok inşaat, yapı meydana getirmişlerdir. Elbette bu inşaatlar ihtiyaca göre ve yaptıran kişinin kullanım amacına/beğenilerine göre şekillenmektedir. Maddi imkanı olan insanlar için artık inşaatın ötesine geçme imkanı var. Yapının iç güzelliği kadar dış güzelliğine, görünümüne kullanımına önem verenler için ise peyzaj denen sektör ortaya çıkıyor. Peyzaj nedir, peyzaj örnekleri, peyzaj fiyatları, peyzaj maliyeti gibi bilgiler hakkında inşaatblogundaki bu makalemizde bahsedelim.

PEYZAJ NEDİR? PEYZAJ NE DEMEK? PEYZAJ TÜRLERİ

Peyzaj kelime anlamı olarak manzara ve görüş demektir. Görüntüsü hoş olmayan her türlü alanın güzelleştirme çalışmalarının yapılması ve çevre düzeninin sağlanması peyzaj olarak ifade edilebilir. Tek cümle ile en kısaca peyzaj eşittir çevre düzenlemesi. Bu çevre düzenlemesi genellikle doğal güzellikler ile sağlanır.

Peyzaj çalışmaları, bahçe mimarisi ve doğanın güzelliklerinin birleşmesidir. Peyzaj çalışmaları dış mekanlara yapılan düzenleme çalışmalarını ifade etmektedir. 

[caption id="attachment_11174" align="alignnone" width="729"]İnşaat Yapım, İnşaat Blogu İnşaat Yapım, İnşaat Blogu[/caption]

PEYZAJ TÜRLERİ NELERDİR?

 • Kuşbakışı Peyzajları: Hava araçları tarafından kuşbakışı olarak görüntülenen alanların peyzajını kapsamaktadır.
 • Nehir Peyzajları: Nehir kıyısında bulunan veya nehir boyunca konumlanmış olan yerlerin düzenlenmesini kapsamaktadır.
 • Mehtap Peyzajları: Geceleri, ay ışığı ile birlikte ortaya çıkan manzara gece ortamları ile ilgili düzenlemeleri kapsayan düzenlemelerdir.
 • Gökyüzü veya Bulut Peyzajları: Atmosfer veya bulutların görünümlerini betimleyen peyzaj türüdür.
 • Deniz Peyzajları: Hem deniz hem de denize kıyısı olan alanların peyzajlarını kapsamaktadır.
 • Kent Peyzajları: Yüksek bir alandan kentin görünümünün betimlenmesi ile oluşan peyzaj türüdür.
[caption id="attachment_11176" align="alignnone" width="739"]İnşaat Yapım, İnşaat Blogu İnşaat Yapım, İnşaat Blogu[/caption]

Aynı zamanda peyzaj türleri kendi içerisinde çeşitleri vardır;

 • Kentsel Peyzaj
 • Endüstriyel Peyzaj
 • Turistik Peyzaj
 • Yol Peyzajı
 • Orman Peyzajı olarak sınıflandırılabilmektedir.

inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım

PEYZAJ MALİYETİ 2022, PEYZAJ ÜCRETLERİ, PEYZAJ FİYATLARI

Peyzaj hakkında bilgi edindikten sonra merak edilen diğer bir soru ise peyzaj maliyeti, 2022 peyzaj ücretleri olacaktır. Net olarak peyzaj ücreti ve peyzaj fiyatlarını öğrenmek için mutlaka peyzaj yapılacak yeri incelemek gerekir ancak genel olarak kaba taslak fiyat vermek gerekirse;

Peyzaj Ortalama Maliyeti Ücreti metrekare başına 70-100 TL. Fiyatlar bulunduğunuz yerin coğrafi şartlarına, çevresine, yapının büyüklüğüne peyzaj için uygunluğuna göre değişiklik gösterecektir. 

Yapılarımızın dış güzelliğine güzellik katan peyzaj yapınızın maddi değeri içinde oldukça önemlidir. Yan yana olan iki yapıdan peyzaj çalışması yapılan yapının maddi değeri çok daha yüksek olacağı gibi rağbette yüksek olacaktır. 

HİZMETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ? TIKLAYIN!

]]>