Müteahhitlik Yetkinlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Müteahhit Yetkinlik Belgesi nedir, müteahhitlik yetkinlik belgesi nasıl alınır, kimler müteahhit yetkinlik belgesini alır bu makalemiizn konusunu oluşturacak. Özellikle 2008-2016 yılları arasında Türkiye’de inşaat sektörü çok hızlı olarak büyüdü. Bu büyüme de ekonomik şartların iyi olması, insanların alım gücünün yükselmesi, kredi imkanlarının kolay olması oldukça etkili oldu. Öyle ki hiç sektörle alakası olmayan birçok yatırımcı birçok farklı sektördeki marka bile inşaat sektörüne yönelerek inşaat yapıp bunu satmaya başladı. İnşaat sektörünün önü açıldı çünkü inşaat sektörü sadece kendisini etkileyen bir sektör değil, bir ev satın alındığında yeni halısından perdesine, boyasından, tadilatına, temizliğinden aboneliklerine onlarca sektörü hareketlendiren bir alan. İnsanların alım gücünün yüksek olması, imkanların kolaylığı ve yüksek talebin olmasıyla inşaat sektörü aldı başını gitti. Elbette bu yüksek hacim ortaya yeni müteahhitler (yapı müteahhiti) çıkarttı. Sizler için yapı müteahhiti nedir, yapı müteahhiti kime denir, yapı müteahhitliği yetkinlik belgesi nedir, yapı müteahhitliği yetkinlik belgesi nasıl alınır gibi soruları inşaat blogumuzda yanıtlandırdık.

MÜTEAHHİT YETKİNLİK BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR

Yapı müteahhiti nedir, kimdir, ne demek diye Resmi Gazete tanıtımına bakacak olursak; ” Yapı müteahhidi, yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak, mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmaktan sorumlu kişidir. ” denilmiş ancak yapı müteahhiti nedirin kısacası; inşaatı yaptıran, işlemlerinden ve yasal sorumluluklarından sorumlu olan kişi/kişiler/kurum. 

YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ  YETKİ BELGESİ NEDİR?

Müteahhitin bir inşaatı yapması için alması zorunlu olan belgeye Yapı Müteahhitlik Yetki Belgesi denir.  Müteahhitlik yetki belgesi 8 farklı sınıfta veya geçici müteahhitlik belgesi olarak sınıflandırılır. [nbox type=”success” align= “center” close=”yes”]İNŞAAT YAPILMASI İÇİN, MÜTEAHHİTİN YETKİ BELGESİ ZORUNLUDUR.[/nbox] inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım [caption id="attachment_11744" align="alignnone" width="667"]İnşaat Yapım, İnşaat Blogu İnşaat Yapım, İnşaat Blogu[/caption]

YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ YETKİ BELGESİ SINIFLARI NELERDİR?

A Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Firma, son 15 yılda tek sözleşmede 90 milyon liralık iş yapmış olmalıdır. Bu sınıftaki yüklenici istediği metrekarede alana inşaat yapma hakkına sahip olmaktadır. B Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Son 15 yılda tek seferde 65 milyon liralık iş ve tek sözleşmede 32 bin 500 metrekare alana inşaat yapmış ise 65 bin metrekareye kadar iş yapma hakkına sahiptir. C Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Son 15 yılda tek seferde 45 milyon liralık iş ve tek sözleşmede 22 bin 500 metrekare alana inşaat yapmış olan müteahhitle, 45 bin metrekareye kadar inşaat yapma hakkına sahiptirler. D Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek seferde 30 milyon liralık iş ve 15 bin metrekare alana inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grup, tamamladığı işin 2 katı yani 30 bin metrekare alana inşaat yapma hakkına sahiptir. E Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek seferde 15 milyon liralık iş ve 7 bin 500 metrekare alana inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grubun tek ruhsatta üstlenebileceği inşaat, 15 bin metrekare alandır. F Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek seferde 3 milyon liralık iş ve tek sözleşmede 2 bin 500 metrekare alana inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grubun tek ruhsatta üstlenebileceği inşaat, 5 bin metrekare alandır. G Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek sözleşmede 1.5 milyonluk iş ve 1500 metrekare alanda inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grubun tek ruhsatta üstlenebileceği inşaat, 3 bin metrekare alandır. H Sınıf Müteahhitlik Belgesi: İlk defa iş yapacak olan firmalar içindir. Herhangi bir ön şartı bulunmamaktadır. Bu grubun tek seferde üstlenebileceği inşaat en fazla bin metrekaredir. Geçici Müteahhitlik Belgesi: Bu belge kişinin talepte bulunacağı tek yapı inşaatı için verilen belgedir ve bir kereye mahsus olarak verilmektedir. Genellikle kendi arsasında inşaat yapacak olan kişilere verilir. Bu belgeyi alanlar tek ruhsatta en fazla 500 metrekare ve en çok 2 katlı olacak şekilde inşaat yapabilirler. [caption id="attachment_11746" align="alignnone" width="1200"]İnşaat Yapım, İnşaat Blogu İnşaat Yapım, İnşaat Blogu[/caption]

MÜTEAHHİTLİK BELGESİ NASIL ALINIR ?

Öncelikle resmi hesaplara müteahhitlik yetki belgesi ücreti yatırılmalıdır sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine dilekçe yazılmalı ve yapı müteahhidi yetki belgesi başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru esnasında gerekli belgeler ve başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekont teslim edilmelidir. Başvurular kurum tarafından incelenir ve gerekli araştırmalar yapılarak işlem sonuçlandırılır. Sonucu internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR?

[nbox type=”success” align= “center” close=”yes”]GEREKLİ EVRAKLAR BAŞVURU SINIFINA GÖRE DEĞİŞEBİLİR![/nbox] Müteahhitlik Yetki Belgesi için Kişi ve tüzel başvurularda istenilen belgeler:
  • Müteahhitlik belgesi istediğinize dair başvuru formu,
  • Bir adet vergi levhası fotokopisi,
  • Başvuruyu yapan kişinin sicil kaydı,
  • İstenen ücretin banka dekontu teslim edilmelidir.
  • Geçici müteahhitlik belgesi almak isteyenler;
  • Başvuru formunu,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisini,
  • İstenen ücretin banka dekontunu,
  • Başvuru yapan kişinin ikametgâh belgesini,
  • Genel tapu kaydını başvuru esnasında teslim etmelidir.

YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ YETKİ BELGESİ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Yapı müteahhitliği belgesi ne kadar merak edilen bir diğer konudur. Yapı müteahhitliği belgesi için ödenmesi gereken tutar şuan için 6 Bin Türk Lirasıdır. Müteahhitlik belgesi almak isteyen kişiler, Halk Bankası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 118 Gelir Kod No’lu Hesaba 6000 TL yatırmalı ve başvuru esnasında dekontun aslını teslim etmelidir. 
 Gruplar  İnceleme Ücreti    Kayıt Ücreti  
   A  9.750 TL  39.000 TL
   B  7.500 TL  29.500 TL
   B1  6.600 TL  26.250 TL
   C  5.700 TL  22.000 TL
   C1  4.900 TL  19.600 TL
   D  4.100 TL  16.500 TL
   D1  3.500 TL  14.000 TL
   E  2.850 TL   11.000 TL
   E1  2.350 TL    9.350 TL
   F  1.850 TL   7.500 TL
   F1  1.500 TL    6.250 TL
   G   1.250 TL    4.900 TL
   G1      850 TL    3.300 TL
   H      450 TL    1.700 TL
   Geçici    1.300 TL
   Kooperatif     3.000 TL
[nbox type=”success” align= “center” close=”yes”]MÜTEAHHİTLİK BELGESİ BAŞVURU ÜCRETİ İLDEN İLE DEĞİŞEBİLİR![/nbox]

MÜTEAHHİTLİK YETKİ BELGE GRUBU NE KADAR ZAMAN GEÇERLİDİR?

Belge grubunun geçerlik süresi; üç yıldan az olmamak ve beş yılı geçmemek üzere iş deneyim belgelerinin geçerlik süresi kadardır. Yeni iş deneyim belgesi ile Müdürlüğe başvurarak iş deneyim yeterliğinin güncellenmesi sağlanabilir.

KİMLER MÜTEAHHİT YETKİ BELGESİ BAŞVURUSU YAPAMAZ ?

 İflas eden, işleri mahkeme tarafından yürütülen, iflası ilân edilen, alacaklılara karşı borçlarından dolayı mahkeme idaresi altında bulunan, ilgili mercilerce hileli iflas ettiğine karar verilen kişiler.  Başvuru tarihinden geriye doğru son üç yıl içerisinde kesinleşmiş yargı kararı ile tespit edilmek kaydıyla, yetki belgesi numarası kullandığı işlerde;  Hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, rüşvet suretiyle veya başka yollarla sözleşmeye ilişkin işlemlere fesat karıştıran veya buna teşebbüs eden,  Sahte belge düzenleyen, kullanan veya bunlara teşebbüs eden,  Hileli malzeme, araç veya usuller kullanan, fen ve sanat kurallarına aykırı imalat yapan, gerçek veya tüzel kişilere yetki belgesi numarası tahsis edilmez, yetki belge numarası olanların belgesi iptal edilir. . Toparlamak gerekirse yapı müteahhitliği belgesi almak için öncelikle yapı müteahhitliği belge sınıfını belirleyip, o belge için öncelikle ücreti yatırıp sonra evrakları hazırlayıp il müdürlüğüne evraklar ve dekontla birlikte gidip, dilekçe ve başvuru formunu doldurup onay sürecini beklemelisiniz. İnşaat yapımın inşaat blogunda bugün sizlere Yapı Müteahhitliği yetki belgesi nedir?, Yapı Müteahhitliği yetki belgesi nasıl alınır?, Yapı Müteahhitlik yetki belgesi almak için neler gerekir? gibi konularda bilgi vermeye çalıştık… HİZMETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ? TIKLAYIN!]]>