Bina da Kolon Kesmek Ne Demek? Kolon Kesilmesi Nedir? Cezası

Kolon kesmek… Bu tabiri depremden depreme çok duysak da yaşadıklarımız gösteriyor ki deprem unutuldukça kolon kesmekten ders çıkartmıyor bunu tekrarlıyoruz. Peki nedir bu depremden depreme çok sık duyduğumuz kolon kesmek? Kolon kesmek suç mu? Kolon kesmenin cezası nedir? Kolon kesilirse ne olur… Buyrun tüm bu soruların cevabını inşaat blogu insaatyapimi.com ‘da beraber öğrenelim.

KOLON NEDİR? KOLON KESMEK NEDİR?

Öncelikle kolon nedir onu anlayalım ki kolon kesmek nedir rahat kavrayalım. Kolon, halk tabiriyle anlatmak gerekirse inşaatı/yapıyı ayakta tutan ayaklarıdır. Kolon yapı da oluşan enerjiyi/kuvveti zemine zemin de toprağa aktarır. Kolon olmadan inşaatın ayakta durması imkansızdır. Kolon bir taşıyıcı sistemdir yani inşaatı taşır ayakta tutar. Kolonlar da en çok kullanılan Kare 40cm x 40cm , Dikdörtgen 40cm x 60cm boyutlarındadır. Tabi bu kolon genişlikleri yapının kat yüksekliğine yani taşıyacağı yüke göre değişir. Kolon ölçüleri statik projesi hesabı yapılarak belirlenir. Kolon kesmek ise hayatını ve malını hiç sevmeyenlerin yaptığı bir iştir. Kolon baştan sona bir bütündür bu bütünü kesmek yani kolonu bölmek biraz önce bahsettiğimiz enerji/güç taşımasını kesintiye uğratmak kesmek, bölmek demektir. Peki bu aksaklığın sonucu ne olur? Depremler de bu sonucu çok fazlasıyla gördük. İnşaatı bir insan olarak düşünürsek insanın en iyi şekilde ayakta durması için 2 ayak gerekir değil mi? Peki insanın bir ayağı kesildiğinde tek ayakla ne kadar ayakta durabilir? Tek ayakla veya kırılmış bir ayakla ne kadar sağlıklı olunabilir? Kolon kesmekte işte tam olarak budur. Yapının en önemli taşıyıcı unsurunu kesmek taşıyacağı yük kapasitesini düşürmek, kuvvet transferini bölmek bir nevi inşaatın ipini çekmektir.

Kolon kesmenin hiçbir mantığı yokken en çok kesme nedeni ise dükkan veya evlerde alanın kullanım oranını artırmaktır. Dükkanın veya odanın ortasından geçen bir kolon estetik ve kullanışlık açısından pek hoş olmayabilir ancak binanın yerle bir olmasından iyidir.

Kolon kesmenin bir diğeri ise müteahhit ve mühendis harikası(!) olabilecek yapısal sebeplerdir. Örneğin tesisatın döşenmesi.

kolon kesmek, bina da kolon kesmek, kolon kesmek nedir, kolon kesmek cezası, kolon nasıl kesilir, inşaat blogu, inşaat yapımı, inşaat rehber, inşaat bilgi
kolon kesmek, bina da kolon kesmek, kolon kesmek nedir, kolon kesmek cezası, kolon nasıl kesilir, inşaat blogu, inşaat yapımı, inşaat rehber, inşaat bilgi

KOLON KESİLİRSE NE OLUR?

Bir önceki paragraflar da bahsettiğimiz gibi bir insanın ayağı kesilir veya kırılınca ne olursa kolon kesilince de o olur. Yapının taşıma gücü aksar, zayıflar. En ufak darbe de ise bu zayıflayan güç dayanmaz ve çöker.

BİNADA KOLON KESMEK SUÇ MU? KOLON KESMEK CEZASI 2024

Kahramanmaraş – Hatay depreminin ardından binada kaçak kolon kesme tekrar gündeme geldi. Birçok kişi kolon kesmek nedeniyle hayatını kaybederken akıllara kolon kesmek suç mu yani kolon kesmenin cezasının ne olduğu merak ediliyor. Bir binanın taşıyıcı unsurlarına zarar verme, kesme ya da yıpratma gibi eylemlere binada kaçak kolon kesme denir. TCK madde 184’e göre imar kirliliği kapsamında ele alınır ve cezası bu şekilde belirlenir. Eğer ruhsatlı bir binada imar planındaki unsurlara zarar vermenin cezası 5 yıla kadar hapis cezası riski taşımaktadır.

Toplum içerisinde “apartmandan izin alarak kolon kesme” eylemlerinin suç teşkil etmediği gibi bir kanı var. Örneğin yeni taşındığınız bir binada, sizden önce çoğunluk zeminde kolon kesmeye izin verse bile bu durumu şikayet etme hakkınız var. Çünkü TCK 184’e göre binalarda kolonların kesilmesine apartman yönetmeliği karar veremez. Bunun için yetkili kurumlardan mühendislik izinleri alınmalıdır.

kolon kesmek, bina da kolon kesmek, kolon kesmek nedir, kolon kesmek cezası, kolon nasıl kesilir, inşaat blogu, inşaat yapımı, inşaat rehber, inşaat bilgi

KOLON KESMEK ŞİKAYET 2024

Binada kolonların kesildiği şüphesi var ise, bunu önce ilçe belediyesine, sonuç alınamaması halinde savcılıklara şikayet edilmesi gerekiyor. Üstelik şikayet için elinizde fotoğraf ya da video gibi bir delil materyali de bulunması gerekmemektedir. Beyan ile kurumlar gerekli araştırmaları ve analizleri kendi imkanlarıyla yapar ve şikayeti değerlendirir. Bu tür davalar şikayete tabidir. İnşaat blogu, inşaat rehberi insaatyapimi.com