İnşaatta İş Güvenliği Önlemleri ve İş Kazaları

Onlarca daireden oluşan bir site veya onlarca dükkandan oluşan bir plaza ya da küçük bir ev farketmez. İnşaat yapmaya karar verdiyseniz inşaat maliyeti hesaplama, inşaat 3 boyutlu proje çizimi render, inşaat iç mimari tasarım gibi birçok hazırlık yapmanız gerekirken unutmamanız gereken çok önemli bir şey daha var, inşaatta iş güvenliği tedbirleri! İnşaatta iş kazası yaşamak ya da yaşadığınızda büyük cezalarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bu inşaat iş güvenliği tedbirlerine mutlaka dikkat edin… inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım

İNŞAATTA İŞ GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ VE İŞ KAZALARI 

İnşaat yapımı için tüm gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra artık aşama inşaat şantiyesinde çalışma başlama aşamasına geldiyse, inşaatta saha sorumluları hariç sizinde inşaatı yapan olarak birçok sorumluluğunuz var. Unutmamak gerekiyor; inşaatta tüm tedbirlerinize rağmen çalışanın kendi tedbirsizliği ile başına bir iş kazası gelmesi durumunda elbette en büyük sorumluluk çalışanda olacaktır. İnşaatlarda görülen iş kazası sonucu ölümlerin %30’u  düşmelerden  %26’sı taşıma (yüksekten düşen cisimler) %19’ u makinaların arasına sıkışmaktan ve çarpmalardan %18’ i ise elektrik çarpması gibi tehlikelerden oluşmaktadır. 

İNŞAATTA İŞ GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ NELERDİR?

İnşaat iş güvenliği tedbirlerini ilk aşamada almak ve uygulamak, aynı zamanda inşaat sürecinde uygulanıp uygulanmadığını denetlemek, şayet çalışanlar iş güvenliği tedbirlerine uymuyorsa onları uyarmak ve gerekiyorsa yaptırım uygulamak da sizin sorumluluğunuz. Unutmamanız gerek! İş kazası meydana geldiğinde polise haber vermek zorundasınız. İşçinin şikayeti olmasa ya da çok basit kaza olsa dahi polise haber vermek zorundasınız. Polis inşaat yerine gelerek gerekli incelemeleri yapacak. Şimdi sizlere inşaatta iş güvenliği tedbirlerini ve iş kazalarını maddeler halinde anlatarak ilerleyelim.
 • İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI (İSG) VE SAĞLIK PERSONELİ

İnşaatınızda görevli mutlaka ama mutlaka iş güvenliği uzmanı olmalı. İş güvenliği uzmanınız gerekli tedbirler ve yasal prosedürler konusunda çok daha bilgi olacaktır. Bir iş kazası meydana geldiğinde iş güvenliği uzmanının olup olmadığı polis tarafından mutlaka sorgulanacak. Aynı zamanda iş yerinizde acil durumlarda hızlı müdahale için sağlık personeli bulunabilir.
 • GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMLARI OLUŞTURULMALI

İnşatta çalışma yapılacak her alana her kişiye göre ayrı tedbir alınmalıdır. Dış cephe yapacak çalışana ona göre tedbir alınması gerekirken, çatı işlerini yapan çalışana ona göre tedbir alınmalı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulmalıdır. Bir iş kazası olduğunda en azından siz aldığınız tedbirleri sunarak sorumluluğunuzu azaltabilirsiniz. Personelin yaşayacağı tehlikeler düşünülerek o tehlike durumunda can güvenliğini arttıracak tedbirler alınmalıdır. inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım  
 • İŞÇİLER İŞ ÖNCESİ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLMELİ

İnşaatta çalışacak işçilerinizi çalışma süreci öncesi sağlık taramasından geçirmek sizin faydanıza olacaktır. İşçinin haberdar olmadığı bir sağlık problemi varsa ve bu sağlık problemi ile ilgili inşaatınızda çalışırken bir problem yaşanırsa bu sizi de zor duruma sokacaktır. İnşaatta çalışırken beyin kanaması geçiren bir işçinin üst kattan aşağı düşmesi sizi ciddi bir sorumluluk altına sokabilir. Bundan ötürü işçilerinizden sağlık raporu isteyip bu raporu inşaat sürecinde saklamanız faydanıza olacaktır.
 • RİSKLİ ALANLAR İÇİN ÖZEL ONAY VE SAĞLIK RAPORU ALINMALI

İnşaatta yüksek riskli alanlarda çalışan işçiler için mutlaka uygun sağlık raporu alınmalı ve kendisinden yazılı olarak özel onay alınmalıdır. Çatı gibi riskli bir bölümde yükseklik korkusu veya denge sorunu olan bir işçi raporsuz ve kendi yazılı onayı olmadan çalıştırılmamalıdır.
 • ACİL DURUM PLANI HAZIRLANMALI

İnşatta yaşanabilecek durumlara karşı (yangın, deprem vb.) mutlaka tahliye ve güvenliği sağlayacak bir acil durum planı olmalıdır.
 • İŞÇİLERİN ÖZLÜK DOSYALARI HAZIRLANMALI

İş kazası meydana geldiğinde polis olay yerine intikal edecek ve sizden işçinin özlük bilgileri isteyecektir. Adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, hangi alanda çalıştığı, ne zaman işe girdiği, sigorta bilgileri gibi bir takım bilgileri isteyecek. Bundan dolayı özlük dosyasının hazır olması iş kazası durumunda sizin işinizi kolaylaştıracaktır.
 • UYARI LEVHALARI VE GÜVENLİK DONANIMLARI

İnşaat içerisinde güvenlik tedbirlerine yönelik mutlaka uyarı levhaları yer almalı daha da önemlisi baret, gözlük, yüz koyurucu, yelek, eldiven gibi güvenlik donanımları personele mutlaka verilmeli. Personelin takıp takmadığını denetlemekte sizin sorumluluğunuzdadır. İnşaat iş güvenliği levhaları, iş kazası levhaları
 • DİĞER İŞ GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ

 • İskelelerin ve yük asansörünün kontrol edilmesi
 • İşçilere eğitim verilmesi,
 • Elektrik tedbirleri ve güçlü aydınlatma
 • İlk yardım malzemelerinin bulunması
 • Artık inşaat malzemelerin temizlenmesi
 • Korkulukların yapılması
 • İnşaatın etrafının çevrilmesi, şerit kullanılması
 • Güvenlik kameralarının takılması
Elbette yapılacak inşaatın durumuna göre farklı birçok inşaat iş güvenliği tedibleri alınabilir ancak en önemli ve en temel tedbirleri sizlere belirttik. İş kazası olduktan sonra tedbirler alınmadıysa ciddi maddi ve manevi bir sorumluluğunuz olacağını unutmayınız. inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım HİZMETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ? TIKLAYIN!]]>