Evde Nem Neden Olur? Evde Nem Nasıl Azaltılır?

Satın aldığınız evde nem veya kiralayacağınız evde nem varsa dikkat etmelisiniz! Nemin dengesiz olması sağlığınıza zarar verebilir. Özellikle küçük çocukların olduğu evde nem olması zararlıdır. Evde nem neden olur Evde nem olmasının yapısal ve kullanıma bağlı birçok nedeni vardır. Bu makalede evde nem nasıl azaltılır, evde nem nasıl giderilir, evde nem oranı kaç olmalı gibi konuları anlatacağız. Buyrun tüm bu soruların cevabını inşaat blogu insaatyapimi.com ‘da beraber öğrenelim.

EVDE NEM NEDEN OLUR? EVDE NEM NASIL AZALTILIR?

Bir eve girdiğinizde nemin olması evdeki yaşam konforunu düşürdüğü gibi sağlık içinde tehlikelidir. Evde ki nem kötü kokuya, kirli ve kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Nem olan ev satacağınız veya kiralayacağınız zaman da gelenleri rahatsız edecektir. Nemi boyamak bir çözüm değildir, kısa sürede nem tekrar ortaya çıkacaktır. Evde nemi azaltmak için kalıcı tedbirler almak gerekmektedir. Peki evde nem neden olur? Evde nem nasıl azaltılır?

evde nem, evde nem neden olur, ev de nem nasıl azaltılır, ev de nem azaltma, inşaat blogu, inşaat rehberi

Bir evde nem oranı %30 ile %50 arasında olmalıdır. Bu oranın azaltması veya artması neme sebep olacaktır. Bir evde nem oluşmasının en temel sebebi sıcaklık farkıdır. Sıcaklık farkı artarsa nem oluşmaktadır. Yani içerisi çok sıcakken dışarısı çok soğuksa ve duvarlardan çok soğuk geliyorsa veya içerisi çok soğukken dışarısı çok sıcaksa bu neme sebep olacaktır. Bu sıcaklık farkının en temel sebebi ise inşaatın yapımında ki eksiklikler, kalitesizliklerdir.

İnşaat maliyeti hesaplama yapılırken müteahhitler tarafından gözle görülmeyen noktalarda yapılan kısmalar inşaatın kalitesini düşürmektedir. Dış ve iç yalıtımın iyi olmaması dışarı ve içeri arasındaki sıcaklık farkını artırırken bu da nem oluşmasına sebep olmaktadır.  Evde nem olmasının nedenlerinden bir diğeri ise evin iç odaları arasındaki sıcaklık farkıdır. Bir odanın ısıtılıp diğerinin ısıtılmaması odalar arası, duvarlarda sıcaklık farkına sebep olacak bu sıcaklık farkı ile nem oluşacaktır. Evin iç odalarının, evin içiyle dış cephesinin birbiri ile bağlantılı olduğunu unutmayın. Sobalı evlerde bir bölgenin çok ısınırken diğer yerlerin soğuk kalması neme sebep olurken tasarruf amaçlı doğalgazlı evlerde bir odanın ısıtılıp diğer odanın kullanılmadığı için ısıtılmaması neme neden olmaktadır. Evde nemin temel sebebi olan sıcaklık farkının haricinde evin havalandırılmaması ise diğer bir sebeptir. Evde nem olmaması için mutlaka günlük havalandırma yapılmalıdır.

EVDE NEM OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Evde nem olduğunu nasıl anlarız? Evde nem ilk önce kötü bir kokuyla kendini belli eder. Duvar ve pencere köşelerindeki lekelenmeler, ton değişiklikleri ise artık nemin tam olarak oluştuğunu gösterir. Evde nemin artması ilerlemesi ise küf oluşmasıyla sonuçlanır.

EVDE NEMİN ZARARLARI NELERDİR?

Evde nemin en büyük zararı öncelikle sağlınızadır. Sağlığın yanında evde nemin bazı zararlarını listelemek gerekirse;

  • Isı yalıtımı zayıflar
  • Duvarlarda, tavanlarda çürüme ve zayıflama olur
  • Bakteri ve mantar oluşumu artar. Bu astım krizine, tüberküloza hatta romatizmaya kadar birçok hastalığa sebep olabilmektedir.
  • Kötü koku ve lekeli kötü bir görünüm oluşturur.
  • Zindeliğinizi ve enerjinizi azaltır. Uyku problemleri ortaya çıkar.
evde nem, evde nem neden olur, ev de nem nasıl azaltılır, ev de nem azaltma, inşaat blogu, inşaat rehberi
evde nem, evde nem neden olur, ev de nem nasıl azaltılır, ev de nem azaltma, inşaat blogu, inşaat rehberi

EVDE NEM NASIL AZALTILIR? NASIL ENGELLENİR?

5-10 yıl kullanılmış evlerde hatta hiç kullanılmamış boş sıfır evlerde bile nem oluşabilmektedir. Evde nem nasıl azaltılır, evde nem nasıl engellenir listeleyelim;

  • Evin içinde çamaşır kurutmayınız. Evde çamaşır kurutmak nem oluşturmaktadır.
  • Evde bitki bulunması nemi azaltmaktadır.
  • Evinizi mutlaka her gün en az 20 dakika havalandırın.
  • Neme karşı dayanıklı boyalar kullanmalısınız.
  • İyi bir izolasyon(yalıtım) yapılmalıdır.

evde nem, evde nem neden olur, ev de nem nasıl azaltılır, ev de nem azaltma, inşaat blogu, inşaat rehberi

EVDE NEM NASIL TEMİZLENİR?

Kuru bir bez yardımıyla rutubetli bölgeyi iyice temizledikten sonra zımpara ile duvarı kazımalısınız. Bu işlemin ardından çamaşır suyu gibi kuvvetli temizleyiciler yardımı ile zımparaladığınız bölgeyi temizleyin, bu sorunlu bölgedeki mantar bakteri gibi organizmaların yok olmasına neden olur. Böylelikle rutubet sorunundan kurtulmuş olursunuz ancak rutubet oluşumuna neden olan etmenler ortadan kaldırılmadığı takdirde kısa süre içinde tekrar rutubet sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu makalemizde evde nemi tüm yönleriyle anlatmaya çalıştık. Evde nem oluşumu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sağlığınız ve evinizde konforlu bir yaşam için neme sebep olacak durumlara dikkat ediniz. İnşaat blogu, inşaat rehberi insaatyapimi.com