Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Bilgi

Ev kiralamak artık ev almak kadar zor olsada tüm insanlarda sokakta kalamayacağı için barınma ihtiyacını gidermek amaçlı kiralık ev arayışına giriyor. Peki, ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, ev kiralarken nelere dikkat edilir bu makalemizde size anlatalım. Ev kiralamak denince karşılıklı iki kişi oluyor. Birisi ev sahibi, birisi kiracı. İki kişi içinde ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler farklıdır. Ev sahibi ev kiralarken nelere dikkat etmeli, kiracı ev kiralarken nelere dikkat etmeli ve tabii ki emlakçılar, emlakçıdan ev kiralarken nelere dikkat etmeli tüm bunları makalemizde cevaplandıracağız. inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım

EV KİRALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Günümüzde kira fiyatları çok fazla artmışken ne kadar seçenek bulup karar verirsiniz bilemeyiz ancak sizlere madde madde dikkat edilmesi gerekenleri anlatalım. İlk olarak eve yönelik araştırma yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden sonrasında ise kira sözleşmesi yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.
 • ALTIN KURAL-1: BİNANIN YAŞINI VE DEPREM PROJESİ OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN
Şüphesiz dış görünüş, binanın güzelliği önemlidir ama hepsinden çok daha önemli olan ise can güvenliğimiz. Olası bir depremde bina ne kadar dayanıklı depreme dayanıklı mı deprem projesi var mı mutlaka kontrol edin.Deprem projeli ev ne demek? Deprem projeli ev, yapılırken deprem yönetmeliğine uymuş depreme dayanıklı yapıya sahip ev demektir. 2000’li yıllar ve sonrasındaki binaların hemen hemen hepsinde deprem projesi mevcut. 2000 öncesi  yapılmış yapılarda bu durumu. sorgulayın. Binanın tapusundan kendi gözünüzle binada inşaat kaç senesinde başlamış kaç yılında oturuma başlanmış kontrol edin. Özellikle emlakçılar pazarlama için 10 yıllık binaya ilanlarda 5-6 yıl, 16-17 yıllık binaya 9-10 yıllık bina yazabilmektedir. Tapudan kendi gözünüzle kontrol edin. [caption id="attachment_12609" align="alignnone" width="796"]ev kiralarken nelere dikkat edilir, ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler ev kiralarken nelere dikkat edilir, ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler[/caption]
 • ALTIN KURAL-2: EVİN GÜNLÜK KONFOR GÜVENLİĞİNİ ÖNEMSEYİN
İkamet edeceğiniz evinizde birçok değerli varlığınız (tv, bilgisayar, telefon, takı vb.) bulunacak. En önemlisi de eşiniz ve çocuklarınız varsa siz evde yokken onlar o evde olacak. Onların ve malınızın güvenliğini önemseyin. Güvenlik kamerası var mı?, şayet yere yakın bir konumdaysa balkon ve camlarda demir korkuluk gibi güvenlik tedbirleri var mı bunlara güvenliğiniz için önem verin. Bugün evinize bir hırsız girdiğinde alacağınız bu tedbirlerin kat kat üstünde sizi maddi ve manevi zarara uğratacaktır.
 • ALTIN KURAL-3: AİDAT MİKTARINI SORMAYI UNUTMAYIN
Birçok kişi ev bakarken ödeyeceği aylık kira miktarının en üst limitine göre ev bakar ancak bunun için aidat giderlerini koymayı unutmamak gerek. Özellikle büyük şehirlerde sitede yaşayacaksanız, site görevlisi, güvenlik görevlisi, peyzaj, havuz bakımı gibi giderlerle ciddi bir miktarda aylık aidat ücreti ödeyeceğinizi unutmamalısınız.
 • ALTIN KURAL-4: EVCİL HAYVANINIZ VARSA, BESLEMENİZE MÜSADE EDİLECEK Mİ ÖĞRENİN
Ev alma komşu al diye boşuna söylenmiyor. Birçok insan kendi yaşam alanında hayvanların bulunmasından çeşitli sebeplerden rahatsız oluyor olabilir. Yaşayacağınız binada veya özellikle sitede, evcil hayvana müsade ediliyor mu sorun. Aksi takdirde kapınızı şikayet sonucu birçok kez polis veya zabıta çalacaktır. Toplu karar ile ikametinizden mahkeme kararıyla bile çıkartılabilirsiniz.
 • ALTIN KURAL-5: ARABANIZ, MOTORUNUZ VEYA BİSİKLETİNİZ İÇİN PARK MEVCUT MU?
Belki otomobil için olmazsa olmaz olmasa da motor veya pahalı bir bisiklete sahipseniz kapalı otopark veya bina içinde güvenlikli bir motorsiklet, bisiklet park alanı olup olmadığını kontrol edin. Motosikleti eve çıkartamayacağınıza ve sokakta açıkta bırakıp birgün çalınmasına göz yummayacağınıza göre bu durumu mutlaka göz önünde bulundurun.
ev kiralarken nelere dikkat edilir, ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler
 • ALTIN KURAL-6: DAİRENİN İÇ TADILAT İHTİYAÇLARINA BAKIN
Evin özellikle mutfak ve banyonun ne durumda olduğuna bakın. Mutfak dolapları, duşakabin ne kadar kullanılabilir durumda. Boya ihtiyacı ve tesisatının sağlıklı işleyip işlemediğini kontrol edin. Gerekirse ev sahibi ile bu konuda sözleşmede de yer vererek anlaşın.
 • ALTIN KURAL-7: EVDE RUTUBET, KÜFLENME VAR MI MUTLAKA KONTROL EDİN
Bir evde rutubet, nem varsa o binada yapısal bir problem olduğunu gösterir. Binanın altının sulak olması veya yalıtımının iyi olmaması (kışın sıcak ve soğuk havanın yalıtımın kötü olması nedeniyle terleme yapması) nem ve rutubete sebep olabilir. Özellikle küçük çocuklarınız için nem ve rutubet durumu sağlığı açısından iyi olmayacaktır.
 • ALTIN KURAL-8: MOBİLYALARINIZ, BEYAZ EŞYALARINIZ SIĞACAK MI? KİLER VEYA KÖMÜRLÜĞÜ VAR MI?
Yeni evleneceksiniz veya mevcut bir evden yeni evinize taşınacaksınız hiç farketmez. Mobilyalarınızı özellikle oturma odası ve yatak odasında kontrol edin, ölçün ve odaya sığıyor mu kontrol edip gözünüzde canlandırın. Ayrıca fazla eşyalarınız içinde kiler veya kömürlük var mı sormayı unutmayın.
 • ALTIN KURAL-9: TOPLU TAŞIMA, OKUL, HASTANEYE, MARKETE YAKINLIĞINA BAKIN.
Arabanız olsa bile çeşitli sebeplerden olmadığı günleri, çocuklarınızın eşinizin veya misafirlerinizin evinize siz olmadan geleceğini düşünerek toplu taşımaya göre konumuna dikkat edin. Hangi toplu taşımalar yakın (otobüs, dolmuş, tren, metro vb.) ne kadar yürüme mesafesinde araştırın. Çocuğunuzun eğitimi için iyi bir okul yakın mı veya acil bir durumda hastaneye ne kadar mesafede araştırılmalıdır.
 • ALTIN KURAL-10: AÇIK VE NET, TÜM DETAYLARIYLA İKİ TARAFIDA MAĞDUR ETMEYECEK UCU AÇIK OLMAYAN BİR SÖZLEŞME İMZALAYIN
Kira miktarı, kiranın hangi günler arasında nasıl(banka, elden v.b) ödeneceği, ne zaman ne kadar miktarda artacağı, sözleşmenin ne kadar süre geçerli olduğu, depozito olarak ne kadar miktar alındığı, hangi demirbaşların bulunduğu gibi bilgilerin açık ve net olarak yazdığı, ucu yoruma açık maddelerin olmadığı bir sözleşme yapmalısınız.

EV KİRA SÖZLEŞMESİ YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ev kira sözleşmesi yapılırken bunlara dikkat edilmeli;
 • Daire, mahalle, sokak, kiralananın cinsi gibi detaylara muhakkak yer verilmelidir.
 • Kiracı ve kiralayanın adresi, T.C. kimlik numarası net ve hatasız bir biçimde sözleşmede bulunmalıdır.
 • Yıllık ve aylık kira bedeli, kira bedelinin hangi tarihlerde ödeneceği net ibareler ile belirtilmelidir.
 • Kiralanan ile teslim edilen demirbaşlar da kira sözleşmesinde muhakkak yer almalıdır.
 • 6092 sayılı Borçlar Kanunu’nun 342. maddesinde gayrimenkul sahibinin, kiracıdan en fazla 3 kira bedeli depozito talep edebileceği belirtilmektedir. Depozito, kiracı tarafından vadeli bir hesaba yatırılmalı ve gayrimenkul sahibinin onayı olmadan çekilmemelidir. Banka, depozitoyu ancak kiracı ve kiralayanın kabul ettiği ya da icra takibinin kesinleştiği durumda geri verebilir.

EV KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ 2022

ÖRNEK BİR EV KİRALAMA SÖZLEŞMESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

EMLAKÇIDAN EV KİRALANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Emlak komisyoncusu vasıtası ile süreç düzenlendiyse kişilerin muhakkak bu sözleşmede uzmanın da kaç liralık bir paya sahip olacağı da belirtilmelidir. Emlakçıların alabilecekleri en yüksek tutar yüzde 2 olarak belirlenir.Emlakçı bedelinin yasal olarak kira ücretinin KDV hariç bir aylık ücretinden fazla olamayacağını göz önünde bulundurun. Daha yüksek ücret veren emlakçılara Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 20. maddesini hatırlatın. Bu makalemizde ev kiralarken neler yapılmalı, ev kiralanırken ne ödenir gibi bilgileri aktarmaya çalıştık. Umarız kendi evinizde oturacağınız günler uzak değildir, yeni evinizde sağlıklı ve mutlu günler!
inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım
]]>