Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

Enerji kimlik belgesi binaların ve yapıların enerji tasarrufu ve ısı kaybı gibi değerlerinin ölçülerek hazırlandığı bir noktada yapının kimlik bilgisi işlevi gören bir belgedir. Bu makalemizde binada enerji kimlik belgesi hakkında sizlere merak edilen tüm detayları aktaracağız.

BİNALARDA ENERJİ KİMLİK BELGESİ 

Binalarda enerji kimlik belgesi birçok kişi tarafından ilk defa duyulan bir kavramdır. Enerji kimlik belgesi nedir, enerji belgesi denilince birçok insanın aklına  satın aldığımız beyaz eşyalarda pazarlanan ve üstünde yazılı olan enerji tasarrufu hakkında bilgi veren görsel gelmektedir. Mantık benzer olmakla birlikte binalarda ve evlerde de enerji kimlik belgesi olduğu bir gerçektir. Evimizde yazın sıcak kışın serin otururken mevcut yapınızın enerji harcaması hakkında bilginiz var mı? Ne kadar enerji sarfediyor? Kullandığınız enerji doğaya nasıl bir etki ediyor? Ya da planlanan enerji yapınız için yeterli seviyede mi? Bunların hepsi evinizin veya binanızın enerji kimlik belgesinde yer almaktadır.

BİNALARDA ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

Binalarda veya evlerde enerji kimlik belgesi en basit tabiriyle, bahse konu yapının ne kadar enerji sarfettiğini, mevcut enerjisi yeterli mi gibi bilgileri içeren bir belgedir. Enerji kimlik belgesinin en temel amacı; yapınızda enerjiyi en verimli ve en tasarruflu şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Enerji Kimlik Belgesi; enerjinin fazla kullanımının önlenmesi ve doğanın fazla enerji kullanımınıyla oluşan zararlardan korunması için binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri, ısıtma-soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir. Özetle Enerji Kimlik Belgesi; yapıları enerji tasarrufuna göre puanlıyor ve sınıflandırıyor.

Enerji Kimlik Belgesi yapıların satılırken veya kiralanırken maddi değerini de artırıyor. Enerji Tasarrufuna sahip bir gayrimenkul elbette çok daha kıymetli olacaktır.

inşaat blogu, inşaat rehberi, inşaat fikirleri, inşaat kılavuzu, inşaat yapım, inşaat bilgi, inşaat yardım

YENİ VE ESKİ BİNA ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin geçici 4. maddesinin birinci fıkrası uyarınca;

1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar “yeni bina”, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar “mevcut bina” olarak değerlendiriliyor. 2011 sonrası yapılan “yeni binalar”, yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alınma aşamasında ilgili idareye (belediye) sunmak zorunda. Enerji kimlik belgesi bulunmayan binalar için yapı kullanma izin belgesi yasa gereği verilemiyor.

2011 öncesi yapılan “mevcut binalar” bu yıldan evvel yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanunu’nun yayımı tarihinden itibaren 10 yıl içinde düzenleniyor. Kısaca, mevcut binalar kanunen 2 Mayıs 2017 tarihine kadar bu belge almak zorunda.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ÖRNEĞİ

[caption id="attachment_11721" align="alignnone" width="971"]İnşaat Yapım, İnşaat Blogu Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Kimlik Belgesi Örneği[/caption] [caption id="attachment_11236" align="alignleft" width="474"]Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır[/caption]

ENERJİ KİMLİK BELGESİ HAKKINDA MUTLAKA BİLMENİZ GEREKENLER,

Enerji kimlik belgesi zorunlu mu, enerji kimlik belgesi nasıl ve nereden alınır gibi bilgileri size anlatalım.

 • Enerji kimlik belgesi almak zorunludur.
 • Gayrimenkullerin alım, satım ve kiralamasında ibraz edilme zorunluluğu var. Yani Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan gayrimenkullerin alınması, satılması ve kiralaması yasal olarak mümkün değil.
 • Gayrimenkul geliştiricilerinin Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar ile başvuru yapmaları gerekiyor.
 • 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının engellenmesini ve çevre korumasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor.
 • EKB sahibi bina sayısı 2018’in ilk yarısında 68 bin 940’a ulaştı. 2011’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi alan toplam bina sayısı ise 742 bin 940 oldu.
 • Bakanlık tarafından güncellenen ve 1 Kasım 2017’de uygulamaya alınan “BEP-TR II” yazılımı üzerinden hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi’ni vermeye yetkilendirilen firma sayısı 4 bin 173, uzman sayısı ise 5 bin 68’e çıktı.
 • Ülke genelinde 5 bin 100, EKB oluşturmaya yetkili firma bulunuyor ve bu firmalarda 6 bin 400 yetkili uzman görev alıyor.
 • 1 Kasım 2017’den sonra düzenlenen, e-Devlet üzerinden de görülebiliyor.
 • Ekim 2019 itibarıyla düzenlenmiş bina sayısı 920 bine ulaştı. EKB sahibi olan binaların 150 binini eski, 770 binini ise 2011 sonrası yapılan binalardan oluşturdu.
Enerji Kimlik Belgesi A’dan G’ye sınıflanıyor. A sınıfı en tasarruflu enerji sınıfı iken, G sınıfı en çok enerji tüketen sınıftır.

Tıpkı buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima gibi beyaz eşyalarda sık sık karşımıza çıkan ve bu elektrikli cihazların enerji performans sınıflandırmalarını içeren belge artık binalar için de kullanılıyor.

[caption id="attachment_11237" align="alignleft" width="206"]Enerji Kimlik Belgesi fiyatları Enerji Kimlik Belgesi fiyatları[/caption]

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NASIL ALINIR

Enerji kimlik belgesi almak için gerekli evraklar listesi şöyle sıralanıyor:

 • Mimari Proje (Kapak, vaziyet planı, kat planları, kesitler, görünüşler)
 • Isı Yalıtım Raporu (TS-825)
 • Elektrik Projesi (Aydınlatma projesi yeterli oluyor)
 • Mekanik Tesisat Projesi (Isıtma, soğutma, havalandırma, yenilenebilir enerji sistemlerine ait projeler)
 • Yapı ruhsatı

Ayrıca, mevcut binalar projelerini bağlı bulundukları belediyenin imar arşivinden temin edebiliyor.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEREDEN ALINIR

Mevcut veya yeni bina için EKB uzmanlığı almak isteyen firma ve kişiler, gerekli eğitimleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği yetkili kuruluşlardan alabiliyor. Düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler, mimarlar veya bünyesinde bu vasıflara sahip mühendis ya da mimar bulunduran tüzel kişiler yeni yapılacak olan binalara EKB vermeye yetkili kuruluşlardır. Yetkili kuruluşlar bünyesinde EKB Uzmanı mühendis veya mimar bulunduran, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş, Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) şirketleri “mevcut binalar” için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) verebiliyor.

Enerji Kimlik Belgesi almak mı istiyorsunuz? İnşaat Yapım olarak uzman kadromuzla çözüm üretiyoruz. Siz hiç yorulmayın, uzmanlarımız Enerji Kimlik Belgenizi alıp sizi bilgilendirsin. Yapılarınızın imar yani Yapı Kullanım Belgesi alabilmesi için şart olan EKB için uzmanlarımız sizinle irtibata geçer ve mimari proje üzerinden hareket ederek Enerji Kimlik Belgenizi hazırlar ve size gönderir. Bu belge MAKS sistemi üzerinden de online olarak sisteme düşmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ HİZMETİMİZİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

ENERJİ KİMLİK BELGESİ FİYATI VE ÜCRETİ

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır, neler gerekir, şartlar nedir öğrendikten sonra insanların en çok merak ettiği enerji kimlik belgesi ücretidir. Enerji Kimlik Belgesi ücreti dairenin müstakil olmasına, bina ise binadaki ikamet sayısına ya da binanın sitede olmasına göre enerji kimlik belgesi ücreti değişiklik göstermektedir. 2022 enerji kimlik belgesi ücreti hakkında en sağlıklı ve en güncel bilgiye aşağıdan bizimle direkt iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ SORGULAMA

Enerji Kimlik belgesini sorgulamak oldukça kolaydır. E-Devlet üzerinden enerji kimlik belgesi sorgulama yapılabilir. Yapının enerji kimlik belgesine sahip olup olmadığını tespit etmek için e-devletinize giriş yaparak enerji kimlik belgesi sorgulama diye arama yapabilirsiniz veya sizler için aşağıya e-devlet enerji kimlik belgesi sorgulama linkini bırakıyoruz.

[nbox type=”success” align= “center” close=”yes”]E-DEVLET ENERJİ KİMLİK BELGESİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ![/nbox]

Sonuç olarak enerji kimlik belgesi hakkında merak edilen birçok soruyu yanıtlamaya çalıştık. Enerji Kimlik Belgesi gün geçtikçe ve insanlar tarafından bilinirliği arttıkça yapılar için daha önemli bir hale gelecektir. Enerji kimlik belgesini almak için birçok prosedürle uğraşmak istemiyor ve zahmetsizce en hızlı ve güvenilir şekilde almak istiyorsanız bizden enerji kimlik belgesi hizmetimizi satın alın. 

HİZMETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ? TIKLAYIN!

]]>